Co potřebuje dítě do mateřské školy
- Co potřebuji do MŠ
- 16. listopad 2016
- Zobrazeno: 1336
Co potřebuje dítě do MŠ:
Nadešel den, kdy vedete poprvé své dítě do mateřské školy. Rozhodujete se, co s sebou bude potřebovat. Předkládáme Vám seznam toho, co je pro pobyt v naší mateřské škole nezbytné:
· Čisté, účelné a pohodlné oblečení do třídy: tričko, kalhoty, sukni, zástěrku s kapsou na kapesník.
· Přezůvky do třídy s pevnou patou (NE pantofle - z bezpečnostních důvodů).
· Náhradní spodní prádlo, oblečení (u malých dětí raději více).
· Vhodné pohodlné oblečení pro hry - prosíme o jedny tepláky (kalhoty nebo v létě kraťasy) do třídy a druhé na hraní venku, takové, které lze umazat. Protože se děti při hře v přírodě lehce ušpiní, z hygienického důvodu vyžadujeme, aby se po návratu do školky převlékly do "domácího" oblečení.
· Na odpolední odpočinek - pyžamo nebo noční košili.
· Papírové kapesníčky (vybíráme 1-2 ročně).
· Hřeben.
· Kartáček na zuby, na pastu vybíráme 50 Kč.
· Malým dětem doporučujeme dávat do MŠ starší jim známé oblečení, aby si ho lépe samy poznaly (nám rozhodně nevadí, že nebude fungl nové, značkové, atd. - naopak - dejte dětem to, co důvěrně znají).
· V šatně má každé dítě své místo na oděv a obuv označené značkou. Rodiče je nepřeplňují zbytečným množstvím oblečení, nenechávají zde léky, potraviny, ostré předměty a udržují zde pořádek.
· Nedávejte dětem cenné věci - prstýnky, řetízky, ... (z bezpečnostních důvodů a možných ztrát).
· Jiné osobní potřeby a hračky z domova si děti nosí do MŠ po domluvě rodičů s učitelkami. Jedná se o hračky, ke kterým mají citové pouto a často jim výrazně pomáhají urychlit adaptaci na nové prostředí.
Co by dítě mělo zvládnout před nástupem do MŠ:
· Obléknout se a svléknout, obout a zout (samozřejmě, že s nedostatky paní učitelky pomůžou).
· Poznat svoji značku.
· Poznat své oblečení a obuv (doporučujeme dávat do MŠ starší jim známé oblečení, aby si ho lépe samy poznaly).
· Samostatně jíst a pít.
· Používat WC.
· Umýt si ruce, utřít se do ručníku.
· Bezpečně chodit po schodech.
Maminko, tatínku, zítra jdu poprvé do školky
1. Mluvte s dítětem o tom, jaké je to v mateřské škole, co se tam dělá, přijďte se s ním podívat na prostředí, seznamte se s paní učitelkou.
2. Zvykejte dítě na chvíle odloučení, začněte v domácím prostředí. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout, že i když jej opouštíte, vrátíte se.
3. Zamyslete se nad tím, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu a obavy rodičů, silně emočně reagují. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do mateřské školy dát chcete, pak byste měli jeho nástup přehodnotit. Případně se v rodině dohodněte, že dítě do mateřské školy bude vodit ten, který s tím má menší problém.
4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do mateřské školy. Ujistěte ho, že to zvládne, zvýšíte tak jeho sebedůvěru. Aby dítě chodilo do MŠ rádo, musí si k ní vybudovat kladný vztah. Nikdy mu mateřskou školou nevyhrožujte, vyhněte se výhrůžkám typu: „Když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne….“.
5. Vaše dítě se bude cítit dobře tehdy, když bude mít pocit jistoty. Veďte dítě k samostatnosti, pomůžete mu zbavit se nejistoty. Procvičujte samostatnost zvláště v hygieně, oblékání, jídle. Ujistěte ho o tom, že paní učitelka mu ráda pomůže.
6. Promluvte si s paní učitelkou o možnostech postupné adaptace – s dítětem ze začátku můžete jít do třídy, hrát si s dětmi na zahradě, připojit se na procházce apod.
7. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Paní učitelka vaše dítě brzy uklidní a pomůže mu překonat stesk.
8. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného, co mu navodí kontakt s domovem – např. plyšovou hračku.
9. Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít. Dítě je potom nešťastné, ztrácí důvěru a pocit bezpečí a prostředí mateřské školy bude vnímat negativně.
10. Za pobyt v mateřské škole neslibujte dítěti odměny. Nepřijme nové prostředí přirozeným způsobem. Pokud den ve školce proběhne v pohodě – pochvalte dítě a motivujte je k dalšímu pobytu.